Warsztaty w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Co to są prawa człowieka? Jakiego typu instytucją jest Trybunał Konstytucyjny?

Jaka jest różnica między pojęciami: „wolność” a „prawo”?

Z tego typu pytaniami zmierzali się uczniowie klasy 8 m, którzy 22 stycznia br. w pięknej sali Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/35 uczestniczyli w warsztatach.

Celem zajęć proponowanych przez Biuro jest zachęcanie młodych obywateli  do świadomego korzystania z praw wypływających m.in. z polskiej Konstytucji. Ale również pokazywanie na przykładach znanych z życia, że czasem niełatwo pogodzić równie ważne prawa człowieka: np. prawo do życia z prawem do bezpieczeństwa zapewnianego przez Państwo.

W przyjemnej atmosferze, przy filiżankach herbaty, uczniowie podzieleni na grupy rozważali poszczególne sytuacje, odnosząc je do zapisów Konstytucji.

Pod koniec spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani materiałami książkowymi.

Z cała pewnością była to praktyczna i udana lekcja wiedzy o społeczeństwie.

Anna Wolska

Marcin Politowski