Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej

Od 2012 roku przy Szkole Podstawowej Nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej działa Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej. Jest to jedyna na Mazowszu placówka, gdzie można nauczyć się języka ukraińskiego, historii Ukrainy, jej kultury i geografii.

 

Mamy zaszczyt kontynuować prawie 90. letnią historię szkolnictwa ukraińskiego w stolicy Polski. 15 listopada 1929 roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny w Dziecięcej Szkole Ukraińskiej stworzonej przez emigrantów ukraińskich – twórców Ukraińskiej Republiki Ludowej.

 

Po długiej przerwie Punkt wznowił swoją działalność w roku 2007. Inicjatorami była społeczność ukraińską przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce, Biura Edukacji oraz władz publicznych. Uroczyste otwarcie odbyło się 7 września 2007 r. w Szkole Podstawowej nr 158 w Warszawie. Jednakże od 2012 r. Punkt zmienił swoją lokalizację i obecnie działa w murach naszej Szkoły. Zajęcia odbywają się w grupach wiekowych, zaczynając od klas przedszkolnych aż do poziomu liceum, gdzie można przygotować się do matury z języka ukraińskiego wg standardów państwowych. W Punkcie odbywają się również dodatkowe zajęcia z bojowoho hopaka, Plastu itp.

 

W ramach MZNMU mogą się uczyć uczniowie pochodzenia ukraińskiego mający obywatelstwo polskie. Zajęcia dla obywateli polskich pochodzenia ukraińskiego grup przedszkolnych i szkolnych odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 221, a grup licealnych - w XII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Obie placówki położone są blisko siebie, co umożliwia wspólną organizację wydarzeń i uroczystości, jako wielka ukraińska warszawska rodziną!

 

Informacje o rekrutacji znajdziesz na naszej stronie - kliknij tutaj.

Data dodania: 2021-08-17 21:32:35
Data edycji: 2023-04-27 19:50:33
Ilość wyświetleń: 2548

Kalendarz

Kalendarz

Współpracujemy z:

Informacje
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Tłumacz języka migowego