Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej

Od 2012 roku przy Szkole Podstawowej Nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej działa Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej. Jest to jedyna na Mazowszu placówka, gdzie można nauczyć się języka ukraińskiego, historii Ukrainy, jej kultury i geografii.

Mamy zaszczyt kontynuować prawie 90. letnią historię szkolnictwa ukraińskiego w stolicy Polski. 15 listopada 1929 roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny w Dziecięcej Szkole Ukraińskiej stworzonej przez emigrantów ukraińskich – twórców Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Po długiej przerwie Punkt wznowił swoją działalność w roku 2007. Inicjatorami była społeczność ukraińską przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce, Biura Edukacji oraz władz publicznych. Uroczyste otwarcie odbyło się 7 września 2007 r. w Szkole Podstawowej nr 158 w Warszawie. Jednakże od 2012 r. Punkt zmienił swoją lokalizację i obecnie działa w murach naszej Szkoły. Zajęcia odbywają się w grupach wiekowych, zaczynając od klas przedszkolnych aż do poziomu liceum, gdzie można przygotować się do matury z języka ukraińskiego wg standardów państwowych. W Punkcie odbywają się również dodatkowe zajęcia z bojowoho hopaka, Plastu itp.

W ramach MZNMU mogą się uczyć uczniowie pochodzenia ukraińskiego mający obywatelstwo polskie. Zajęcia dla obywateli polskich pochodzenia ukraińskiego grup przedszkolnych i szkolnych odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 221, a grup licealnych - w XII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Obie placówki położone są blisko siebie, co umożliwia wspólną organizację wydarzeń i uroczystości, jako wielka ukraińska warszawska rodziną!

Informacje o rekrutacji znajdziesz na naszej stronie - kliknij tutaj.

Data dodania: 2021-08-17 21:32:35
Data edycji: 2023-04-27 19:50:33