Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

(O programie, https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2)

Nasza Szkoła w programie Laboratoria przyszłości otrzymała 135.300,00 zł.

W ramach programu udało nam się zakupić m.in.

• dwie drukarki 3D z akcesoriami, w tym komputerami,
  • długopisy 3D,
  • mikroport,
  • stację lutowniczą,
  • gimbal,
  • mikrofon,
  • statyw,
  • aparat cyfrowy,
  • zestaw oświetlenia,
  • mikroskop cyfrowy,
  • teleskop,
  • zestawy elektroniczne,
  • roboty do programowania,
  • zestawy badawcze,
  • naukowe zestawy klocków LEGO,
  • wyposażenie do dwóch pracowni.

Informacje o zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria przyszłości" znajdują się na naszym szkolnym profilu Facebook (Szkoła Podstawowa nr 221 w Warszawie).

Data dodania: 2022-08-25 11:18:58
Data edycji: 2022-12-16 12:19:51