Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Nasza historia

Z kroniki historii Szkoły Podstawowej Nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie

 

  • 1960 rok 

Szkoła Podstawowa Nr 221 rozpoczęła swoją działalność 5 września 1960 roku. Powstała z kilku klas, które odeszły ze Szkoły Podstawowej Nr 25 i ze Szkoły Podstawowej Nr 7.

Funkcję Kierownika Szkoły pełniła p. Halina Kalinowska, do września 1961 r.

W nowym budynku szkoły utworzono 22 klasy. Nauka odbywała się w systemie 2 zmianowym.

Nauka rozpoczynała się od klasy pierwszej i kończyła w klasie siódmej.

Powołano do życia szkolne organizacje społeczne i młodzieżowe takie jak: PCK , SKO, ZHP. Później powołano Spółdzielnię Uczniowska „Żaczek”, Ligę Ochrony Przyrody i inne.

  • 1961 rok

We wrześniu 1961 r. nowym kierownikiem szkoły został p. Jan Bolewicki. Funkcję tę pełnił do 1970 r.

W szkole utworzono już 25 klas.

  • 1962 rok

Szkoła jako placówka dydaktyczno- wychowawcza od początku istnienia stawiała przed sobą ambitne cele.

Zostały urządzone pracownie przedmiotowe ( m.in. do zajęć praktyczno- technicznych, fizyczna, chemiczna, historyczna, polonistyczna, biologiczna, geograficzna) i wyposażone w pomoce naukowe.

Za zdobycie odznaki „Wzorowego ucznia” Szkoła przesyłała do zakładu pracy rodziców ucznia specjalne podziękowania.

  • 1963 rok

20 listopada obchodzono Dzień Nauczyciela.

  • 1965 rok

W szkole zorganizowano półinternat, w którym opiekę nad uczniami sprawowano od godz. 10:30 do godz.17:00.

  • 1966 rok

Szkoła obchodziła uroczyście  Tysiąclecie Państwa Polskiego.

  • 1967 rok

Boisko szkolne pokryto twardą nawierzchnią.

Od kilku lat uczniowie mieli sukcesy sportowe,  zajmowali czołowe miejsca w dzielnicy Wola m.in. w piłce ręcznej, w czworoboju atletycznym.

Szkołę pożegnali pierwsi absolwenci klas ósmych.

  • 1969 rok

Szkoła liczyła sobie już 995 uczniów, którzy uczyli się w 26 klasach.

Harcerze ze szkoły nawiązali kontakt z Ambasadą Węgierską, a szczep harcerski otrzymał imię wegierskiego bohatera Ferenca Munnicha.

  • 1970 rok

Obowiązki Dyrektora Szkoły pełniła wieloletnia Wicedyrektor szkoły p. Hanna Rokossowska.

  • 1972 rok

Od września 1972 r. funkcję nowego Dyrektora Szkoły objął p. Andrzej Płoszaj.

14 października – Dzień Nauczyciela. Po raz pierwszy obchodzony w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Szkoła uczciła 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Utworzono koła zainteresowań dla uczniów. Utworzono Zespół taneczny, Chór szkolny, Zespół instrumentalny i Skrzypcowy, prowadzony przez muzyków Iwonę i Józefa Gadzałów.  Zespoły brały udział w uroczystościach szkolnych. Wielokrotnie potem zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach międzyszkolnych, organizowały  koncerty.

  • 1973 rok

W tym roku po raz pierwszy uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie:

„My, uczniowie klas pierwszych ślubujemy uroczyście, że będziemy:

  1. Pilnie uczyć się
  2. Okazywać szacunek naszym wychowawcom i innym pracownikom szkoły
  3. Unikać każdego złego zachowania, które plami honor szkoły
  4. Szanować wszystkich kolegów
  5. Szanować sprzęt szkolny
  6. Nosić dumnie tarczę Szkoły Numer 221”.
  • 1975 rok

W szkole rozpoczęły się przygotowania do nadania szkole imienia. Szkoła nawiązała kontakt z Klubem Kombatantów 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. J. H. Dąbrowskiego.

  • 1977 rok

14 stycznia 1977 r. odbyła się uroczystość Nadania Szkole Podstawowej Nr 221 imienia 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. Szkoła otrzymała sztandar, odsłonięto tablicę pamiątkową, utworzono Izbę pamięci.

Informację o uroczystości  zamieściło  czasopismo „Żołnierz Polski” z dnia 27.02.1977 r., oraz dziennik „Express Wieczorny”.

  • 1984 - 1985 rok

Odbył się remont budynku szkolnego.

  • 1999 rok

Od 1 września 1999 r. Dyrektorem Szkoły  została p. Jolanta Sadowska.

W 1999 roku wprowadzono w życie reformę oświaty, w wyniku której powstały 3 -  letnie Gimnazja.  Absolwenci klas szóstych, kończąc naukę w naszej Szkole Podstawowej kontynuowali naukę w rejonowym Gimnazjum nr 45.

Gimnazjum nr 45 im. Powstania Warszawskiego to budynek przy ul. Żelaznej 71., w  którym dotychczas mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 7.

  • 2008 rok

Z dniem 1 września Dyrektorem Szkoły została p. Beata Urbanek-Żywica.

  • 2010 rok

W 50 - lecie istnienia szkoły nastąpiła zmiana patrona szkoły.  W pierwszych dniach września 2010 r. odbyły się Uroczystości Jubileuszowe i nadanie Szkole Podstawowej Nr. 221 imienia Barbary Bronisławy Czarnowskiej.

Barbara Bronisława Czarnowska była kobietą - żołnierzem Powstania Listopadowego i pierwszą kobietą - oficerem w Wojsku Polskim. Z tej okazji odbyła się inscenizacja walk w obronie Warszawy we wrześniu 1831 r., na skwerze przy szkole, z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych.

W tym samym roku, w szkole został zorganizowany pierwszy oddział integracyjny. Szkoła stała się Szkołą Podstawową Nr. 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej.

 W szkole rozpoczęli pracę z dziećmi w klasie integracyjnej nauczyciele wspierający.

  • 2011 rok

Nasza placówka uzyskała Certyfikat Szkoły Przyjaznej Uczniom z dysleksją.

  • 2012 rok

Od 1 września 2012 r. zaczął funkcjonować w szkole Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej.

 Zajęcia dla uczniów należących do mniejszości ukraińskiej odbywają się w soboty i niedziele.

  • 2014 rok

W 2014 r. została zakończona termomodernizacja budynku szkoły i remont elewacji. Przeprowadzony został także gruntowny remont boiska szkolnego.

  • 2015 rok

Szkoła uzyskała certyfikat „Wars i Sawa”. Tym samym zostaliśmy włączeni do sieci szkół wspierających uzdolnienia.

  • 2017 rok

W związku z wprowadzoną reformą oświaty - stopniową likwidacją gimnazjów i powrotem do 8- klasowych szkół podstawowych - z dniem 1 września 2017 r. do Szkoły Podstawowej Nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi zostało włączone Gimnazjum Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Żelaznej 71.

Od roku szkolnego 2017/2018 szkoła utworzyła klasy matematyczne - klasy siódme.

Uczęszczają do nich uczniowie uzdolnieni matematycznie z terenu całej Warszawy i jej okolic. W klasach tych realizowany jest Rozszerzony Program Matematyki autorstwa Prof. Wojciecha Guzickiego.

Nasi młodzi matematycy odnoszą sukcesy m.in. w konkursach matematycznych, informatycznych  kuratoryjnych, Olimpiadzie Matematycznej.

Klasy siódme uczyły się w budynku przy ul. Ogrodowej 42/44, klasy drugie i trzecie gimnazjalne w budynku przy ul. Żelaznej 71.

W naszej szkole zostały otwarte pierwsze oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców.

 Uczęszczają do nich uczniowie przybywający z zagranicy i nie znający języka polskiego w ogóle lub w stopniu niewystarczającym do korzystania z nauki w klasie regularnej. Oddziały przygotowują dzieci do nauki w klasie regularnej.

Od 1 września 2017r. w budynku przy ul. Żelaznej 71 rozpoczęła swoją działalność Wolska Kuźnia Talentów. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów zainteresowanych fizyką.

  • 2018 rok

W styczniu 2018 r. Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego objął Szkołę Podstawową Nr 221 patronem naukowym w zakresie propagowania i rozwijania wśród uczniów zainteresowań naukami matematycznymi.

Klasy siódme i ósme szkoły podstawowej oraz klasy trzecie gimnazjalne uczyły się w budynku przy ul. Żelaznej 71, pozostałe klasy młodsze w budynku przy ul Ogrodowej42/44.

  • 2020 rok

Od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. obowiązki Dyrektora Szkoły pełniła p. Beata Goszczyńska, wieloletnia Wicedyrektor Szkoły.

17 grudnia 2020 roku Minister Edukacji i Nauki wyraził zgodę na prowadzenie w szkole w latach 2020/21-2024/25 Eksperymentu Pedagogicznego „Matematyka Źródłem Radości i Pewności”.

Klasy szóste, siódme i ósme uczyły się w budynku przy ul. Żelaznej  71, pozostałe klasy młodsze w budynku przy ul. Ogrodowej 42/44.

  • 2021 rok

Od 1 lipca 2021 r. funkcję Dyrektora Szkoły objął p. Michał Stępień.

Wszystkie dotychczas utworzone w szkole nowe oddziały, nowe programy są kontynuowane.

W tym roku szkolnym klasy piąte, szóste, siódme i ósme uczą się w budynku przy ul. Żelaznej 71. Pozostałe klasy - młodsze, uczą się w budynku przy ul. Ogrodowej 42/44.

W budynku przy ul. Ogrodowej wyremontowana została stołówka, sale i szatnia zerówek. Nasza Szkoła otrzymała wyróżnienie w konkursie najlepsze szkolne i przedszkolne przestrzenie uczenia się - za nową, funkcjonalną stołówkę.  

Rozpoczęliśy także realizację wielu projektów, w tym m.in. MaKI (Mazowieckich Klubów Integracyjnych), Mały Projektant, Senior Mentor, Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Nawiązaliśmy stałą współpracę z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. 

Otrzymaliśmy tytuł laureata i Amabasadora Bezpieczeństwa 2. edycji Programu Partnerskiego dla szkół w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd"

  • Rok 2022

W budynku Szkoły Podstawowej nr 221 przy Ogrodowej sale lekcyjne dla klas 0-3 wyposażone zostały w tablice interaktywne i monitory oraz w nowe szafki dla uczniów. 

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, brali czynny udział w wielu projektach, akcjach, konkursach tematycznych, przedmiotowych, poświęconych rocznicom, m.in.: Europejski Tydzień Kodowania, Dzień Europy, ekologiczny Światowy Dzień Wody, konkurs szkolny „Kartka z kalendarza” w rocznicę utworzenia Konstytucji 3 Maja, Akcja Narodowe Czytanie.

Corocznie organizowany jest konkurs matematyczny FerMat zakończony galą z wręczeniem nagród. Uczniowie klas matematycznych – laureaci olimpiad matematycznych otrzymali nagrody Burmistrza Dzielnicy Wola. 

Absolwenci klas matematycznych otrzymali stypendia naukowe Ministra Edukacji Narodowej.

W szkole działał Wolontariat Chuligani Dobrej Woli. W ramach pomocy walczącej Ukrainie  wolontariat zorganizował akcję „Plecaczek dla ucznia”. Był także organizatorem kiermaszu świątecznego bożonarodzeniowego.

W świetlicy szkolnej odbywał się Przegląd Pieśni Patriotycznych z okazji Święta Niepodległości.

W ramach działań Wolskiego Spinacza prowadzone były warsztaty dla uczniów o bezpiecznym korzystaniu z internetu.

Tradycją naszej szkoły stały się kilkudniowe wyjazdy na obóz matematyczny uczniów z siódmych i ósmych klas matematycznych.

W szkole gościł Klub sportowy lekkoatletyka dla dzieci i młodzieży - Kamil Żewłakow wraz z instruktorami, którzy prowadzili zajęcia sportowe z naszymi uczniami.

Od kilku lat na koniec roku szkolnego najlepsi uczniowie zostają wyróżnieni Nagrodą Dyrektora Szkoły w kategoriach: Najlepszy Uczeń, Najlepsza Uczennica, Złote Skrzydła  oraz nagrodą Najlepszy Matematyk – nagrodą im. Beaty Urbanek-Żywicy, poprzedniego Dyrektora Szkoły i twórczyni klas matematycznych.

  • Rok 2023

W szkole kontynuowane są remonty sal lekcyjnych w obu budynkach i innych pomieszczeń jak pokój nauczycielski. oraz zakup nowego wyposażenia sal, m.in. do czytelni szkolnej w budynku przy ul. Ogrodowej.  Czytelnia została wyposażona w nowe meble, telewizor interaktywny, laptopy dla uczniów i stanowi także salę informatyczną, w której odbywają się zajęcia z informatyki.

Kontynuowane są, projekty edukacyjne, akcje, konkursy przedmiotowe, tematyczne m.in. konkursy matematyczne np. FerMat.

Uczniowie starszych klas biorą udział w olimpiadach. W finale XVIII Olimpiady Matematycznej 10 naszych uczniów uzyskało tytuł laureata. W lutym odbyła się uroczystość wręczenia stypendium Ministra Edukacji Narodowej 5 uczniom naszej szkoły za wybitne osiągnięcia.

Uczniowie uczestniczyli w inauguracji projektu „Planeta na nowo” ,  oraz w obchodach Europejskich Dni Języków Obcych, a także w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w ramach Festiwalu Nauki.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dzielnicowym Konkursie Plastycznym „Klawa Warszawa”, poruszającym temat niepełnosprawności.

W klasach młodszych odbył się Jarmark Świąteczny Wielkanocny.

W tym roku nasza Szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach realizacji tego programu biblioteka szkolna ( w obu budynkach) zakupiła nowe lektury i inne książki z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wznowiła swoją działalność Wolska Kuźnia Talentów w budynku Szkoły przy ul. Żelaznej 71. Oprócz zajęć z matematyki prowadzone są także zajęcia z fizyki, chemii i informatyki.

W tym roku odwiedziły Szkołę Renata Kaznowska – zastępca Prezydenta Miasta St. Warszawy oraz Grażyna Orzechowska – Mikulska – zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola.

Gościliśmy w szkole także autorkę książek dla dzieci Agnieszkę Dydycz.

W czasie przerwy wakacyjnej w szkole zamontowano system dostosowań budynku do wymogów przeciwpożarowych. Wyremontowano i zaadoptowano na potrzeby dydaktyczne szkoły  pomieszczenia, które miały dotychczas inne - mieszkalne przeznaczenie, a należą do budynku szkoły.

 

Na przestrzeni lat istnienia naszej szkoły zapraszani byli bardziej i mniej znani autorzy książek, tłumacze, ilustratorzy aktorzy, sportowcy, żołnierze, historycy, muzycy, absolwenci szkoły  m.in. Hanna Ożogowska, Roman Kłosowski, aktorzy z „Teatru na Woli”, Ryszard Czarnowski, Jakub Czarnowski, Antoni Filipowicz, Andrzej Melak, Michał Szczerba, Joanna Berdyn, Tomasz Strzembosz, Artur Nadolski, Grzegorz Kasdepke, Yvette Żółtowska-Darska,  Krzysztof Ibisz, Tomasz Mandes, Andrzej Niemirski, Barbara Śzelągowska, Monika Jędrychowska.

Data dodania: 2021-08-17 18:36:37
Data edycji: 2023-10-18 17:43:47
Ilość wyświetleń: 4395

Kalendarz

Kalendarz

Współpracujemy z:

Informacje
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Tłumacz języka migowego